Uchodźcy

Zagrożenia ze strony imigrantów

Problem migracyjny to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stoi przed Europą. I to nie tylko z powodu jego wysokiej skali, ale również dlatego, że w przeciwieństwie do wielu innych kryzysów, dotyka obywateli państw europejskich bezpośrednio. Media podsycają atmosferę paniki lub przeciwnie – bagatelizują sprawę i ciężko zorientować się w tym, jak sytuacja wygląda naprawdę.

Mrożące krew w żyłach sceny z granic węgierskich czy greckich mogą skutecznie wystraszyć i spowodować zmianę wakacyjnych planów. Pytanie – czy warto? Napaść, kradzież, pobicie, zdarzyć mogą się wszędzie, nie warto więc rezygnować z wakacji w Grecji w obawie przed imigrantami. Mimo to wybierając się w regiony Europy, w których problem ten jest wyjątkowo duży, najlepiej zachować zwiększoną ostrożność.

uchodzcy

Uchodźcy są dużym problemem współczesnej Europy, zdjęcie ilustracyjne, foto:pixabay.com

Przed wyjazdem

Przede wszystkim, dobrze przed wyjazdem zorientować się, jak wygląda sytuacja na granicach, aby nie doszło do sytuacji, w której będzie ona zamknięta lub zablokowana. Podobnie w przypadku zatrzymania się w miejscowości, gdzie znajdują się obozy dla uchodźców, warto się dowiedzieć, czy nie dochodzi w ich pobliżu do incydentów. Nie jest to kwestią uprzedzeń, ale tego, że wielkie skupiska ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, trudno się kontroluje. Łatwo wywołać w nich zamieszki czy atak paniki, a czasem wystarczy kilkadziesiąt osób, by zakłócać publiczny porządek.

Jak się ochronić?

Czy można zabezpieczyć się przed ewentualną napaścią? Nigdy nie da się tego zrobić w stu procentach. Należy zachować czujność po zmroku, na imprezach masowych. Można poza wakacyjne kurorty wybierać się w większych grupach. W tym przypadku kluczowe jest najlepsze możliwe zapobieganie, szukanie o najnowszych wydarzeniach z miejsca, w które chcemy się wybrać. Może się okazać, że nasze obawy są niesłuszne. Co nie zmienia faktu, że powinniśmy być świadomi zagrożenia.

Można oczywiście wykupić także polisę ubezpieczeniową na wypadek kradzieży czy uszczerbku na zdrowie, warto jednak wcześniej dokładnie poznać jej warunki. Należy pamiętać, że państwa europejskie to wciąż bezpieczne kierunki podróży – polskie MSZ nie odradza wyjazdu do żadnego z nich.

Udostępnij na