wspinaczka

Wspinaczka wysokogórska bez ryzyka czyli dlaczego warto się ubezpieczyć?

Urlop nie wszystkim kojarzy się wyłącznie z leniwym wypoczynkiem na plaży czy zwiedzaniem.

Coraz większą popularnością cieszą się bowiem formy aktywnego spędzania wolnego czasu, zarówno amatorskie jak i związane z podwyższonym ryzykiem oraz wymagające specjalnych umiejętności. Jedną z tych ostatnich aktywności jest wspinaczka wysokogórska.

„W górach jest wszystko, co kocham”– mówią słowa pewnej piosenki, które mogłyby stać się mottem dla wielu miłośników gór. Zachwycają one monumentalnością i pięknymi widokami, a co najważniejsze dostarczają wielu możliwości fizycznej aktywności. To doskonałe miejsce na spacery, jazdę na nartach, snowboardzie czy dla bardziej zaawansowanych na przykład wspinaczkę wysokogórską.

Zabezpieczenie podczas wspinania

Wypadki chodzą po ludziach czyli co nam zagraża?

Ta ostatnia dyscyplina sportu przeznaczona jest raczej dla poszukiwaczy adrenaliny i mocnych wrażeń, wiąże się bowiem z dużym ryzykiem. Można ją przepłacić zdrowiem, a nawet życiem, zwłaszcza gdy jest podejmowana bez odpowiedniego doświadczenia. Góry są jednym z najbardziej nieprzewidywalnych elementów krajobrazu. Mogą zaskoczyć nagłą zmianą pogody, lawiną kamienną, śnieżną lub lodową. Wypadek podczas wspinaczki nie musi być zatem spowodowany wyłącznie brakiem kwalifikacji alpinisty, ale także niezależnymi od niego czynnikami zewnętrznymi.

Wspinaczka wysokogórska ubezpieczenie

 

Niespodziewane zdarzenie może zatem dotknąć każdego. I nawet jeśli nie pozostawi trwałego uszczerbku na zdrowiu, może spowodować wysokie straty materialne, w sytuacji braku odpowiedniego ubezpieczenia. Leczenie szpitalne, w zależności od kraju, długości i rodzaju może wynieść nawet parę tysięcy złotych. Kilka razy więcej mogą kosztować opłaty za poszukiwanie, ratowanie chorego czy jego przetransportowanie do ośrodka medycznego. Liczby mówią same za siebie. Nie warto się narażać na niepotrzebne koszty, związane z koniecznością pokrycia następstw nieszczęśliwego wypadku.  Dlatego wybierając się w góry trzeba mieć świadomość zagrożenia i ubezpieczyć się przed nim nie tylko poprzez zakup specjalistycznego sprzętu, ale i odpowiedniej polisy.

Wybór ubezpieczenia. Na co zwrócić uwagę?

Wybierając ubezpieczenie należy uważnie przyjrzeć się warunkom i kryteriom ofert, gdyż mogą się one różnić w zależności od towarzystwa. Zwykle podstawowa polisa nie obejmuje sportów podwyższonego ryzyka i ekstremalnych.  Dlatego decydując się na określoną propozycję należy sprawdzić, czy wspinaczka wysokogórska mieści się w zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Często konieczne jest wykupienie tzw. zwyżki. Jej wysokość zależy od rodzaju dyscypliny sportowej i kategorii, której została przyporządkowana. Firmy ubezpieczeniowe mogą odmiennie klasyfikować poszczególne sporty jako amatorskie, podwyższonego ryzyka lub ekstremalne. Zwykle tymi drugimi określa się narciarstwo, snowboard, jazdę konną, polo, myślistwo, nurkowanie, rafting lub inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, sztuki walki oraz wszelkiego rodzaju sporty obronne. Z kolei za te ostatnie uznaje się dyscypliny wymagające ponadprzeciętnych umiejętności, taki jak: skoki ze spadochronem, paralotniarstwo, szybownictwo, pilotowanie jakichkolwiek samolotów silnikowych, kolarstwo górskie, sporty motorowe, jazda na skuterach wodnych, wspinaczka wysokogórska, skalna, skałkowa, speleologia, skoki narciarskie.

Ubezpieczenie przy wspinaczce wysokogórskiej

Warto mieć na uwadze, że towarzystwa ubezpieczeniowe traktują ten podział raczej umownie, stąd przy wyborze oferty należy dokładnie określić uprawianą aktywność i upewnić się, do której kategorii została przyporządkowana. Wspinaczka wysokogórska może się znaleźć zarówno pośród sportów ekstremalnych, jak i podwyższonego ryzyka.

Co powinna zawierać polisa?

Dobra polisa powinna obejmować: koszty leczenia, Assistance, ratownictwo górskie, NNW, OC oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego.  Przy wyborze określonej oferty nie warto oszczędzać i kierować się jak najniższą kwotą świadczeń. Może się bowiem zdarzyć, że w danym kraju koszty leczenia są zbyt wysokie lub akcja ratownicza okazała się nadmiernie trudna i konieczne będzie pokrycie nadwyżki kwoty z własnej kieszeni.

Warto pamiętać, że sporty ekstremalne to nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia. To także, w przypadku braku odpowiedniego ubezpieczenia, spore ryzyko dla naszych finansów.

Udostępnij na