Doktor medycyny

Wirus Zika. Jak się przed nim ustrzec?

Coraz więcej słyszy się o nieznanym do tej pory wirusie Zika. Sporo mówi się o nim w mediach, przestrzega przed nim WHO, a w wielu ludziach narasta strach przed zakażeniem. Czym jest ten wirus, jak się rozprzestrzenia, gdzie występuje i co najważniejsze, jak się przed nim chronić?

Gdzie znajduje się wirus Zika?

Wirus ten jest znany naukowcom już od kilkudziesięciu lat, kiedy został odkryty na terytorium Ugandy. Z czasem został przeniesiony na wyspy Pacyfiku, do południowo-wschodniej Azji, a w 2015 roku pojawił się w Brazylii i 20 innych państwach Ameryki Południowej. Według szacunków zarażonych może być nawet 1,5 miliona mieszkańców tego kontynentu. Zauważono także przypadki zarażenia w Ameryce Północnej oraz Europie Zachodniej, wśród osób, które podróżowały do Brazylii. Zakażenie wirusem wywołuję chorobę zwaną Zika, a dochodzi do niego poprzez ukąszenie komara Aedes aegypti lub Aedes albopictus. Do tej pory uważano, że wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka, odkryto jednak, że istnieje niewielkie ryzyko zarażenia drogą płciową – wirus utrzymuje się we krwi oraz spermie badanych. Przez ludzką krew może zaś przenieść się na kolejnego komara.

komar

Wirus Zika przenoszony jest przez komary, foto:pixabay.com

Objawy

Choroba Zika przebiega w zdecydowanej większości przypadków bezobjawowo. U 20% chorych pojawiają się objawy podobne do grypy: gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, dodatkowo pojawia się wysypka i obrzęk spojówek. Choroba ma zazwyczaj dość łagodny przebieg, możliwe są jednak groźne powikłania, zespół Guillaina-Barrégo. Schorzenie to powoduje uszkodzenie układu nerwowego: nerwobóle, niedowład, a czasem nawet paraliż lub śmierć z powodu niewydolności oddechowej. Jednak Zika nie jest jedyną chorobą, po której może się pojawić zespół Guillaina-Barrégo – każda infekcja niesie ze sobą takie ryzyko. Najprawdopodobniej wirus może być niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Nie ma jeszcze dowodów, ale podejrzewa się, że może być przyczyną małogłowia u dzieci. W Brazylii , od czasu pojawienia się wirusa, liczba tych wad u noworodków znacznie wzrosła.

Ciąża

Wirus Zika szczególnie niebezpieczny jest dla kobiet w ciąży, foto: pixabay.com

Jak się uchronić?

Jak uchronić się przed zakażeniem? Główny Inspektorat Sanitarny, radzi, aby wybierając się w rejony, na których stwierdzono występowanie wirusa Zika, pamiętać o stosowaniu chemicznych środków odstraszających owady oraz o okrywających ciało ubraniach. W pomieszczeniach należy stosować moskitiery. W przypadku osób cierpiących na: cukrzycę, choroby płuc, krążenia, niewydolność nerek; kobiet w ciąży oraz dzieci, należy przed wyjazdem w zagrożony rejon skonsultować się z lekarzem. Nie istnieją szczepionki chroniące przed chorobą, nie ma także lekarstwa, w razie objawów zakażenia należy udać się do miejscowej placówki medycznej. Leczenie przebiega objawowo, podaje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Należy także spożywać dużo płynów, by uniknąć odwodnienia. Jeśli objawy pojawią się do 21 dni po powrocie do Polski, również trzeba udać się do lekarza. Dodatkowo podczas kontaktów płciowych powinno się stosować prezerwatywy. Nie wiadomo, jak długo wirus jest obecny w spermie, czy tak jak w przypadku krwi – 7 dni – czy dłużej. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca też, by 4-6 tygodni przed planowaną w zagrożone rejony podróżą, udać się do lekarza medycyny tropikalnej, by zasięgnąć porad dotyczących profilaktyki. Ani GIS, ani MSZ nie odradzają jednak wyjazdów do Ameryki Południowej.

Udostępnij na