Narty

Ubezpiecz swój sprzęt

Grudzień to nie tylko początek zimy. Dla wielu z nas to zwiastun zbliżającego się zimowego wypoczynku.

W natłoku przygotowań, nie powinniśmy zapominać o tym co najważniejsze czyli o bezpieczeństwie. Dotyczy to zarówno zachowania na drodze, stoku, jak i przedmiotów, które ze sobą zabieramy. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nasz sprzęt zimowy? Jak możemy go zabezpieczyć? Gdzie się udać w tym celu? I jakie wiążą się z tym korzyści?

Nie tylko dla narciarzy

Mówiąc o sprzęcie sportowym zimowym, mamy na myśli przede wszystkim narty. I chociaż to najpopularniejsza forma spędzania czasu wolnego w czasie wyjazdów zimowych, nie oznacza, że tylko ich właściciele powinni pomyśleć o potencjalnych zagrożeniach. Na takie same niebezpieczeństwa narażeni są również snowboardziści, a nawet właściciele łyżew. Warto przy tym pamiętać, że jako sprzęt narciarski uznaje się także posiadane akcesoria czyli buty, gogle, kask, kijki czy kombinezon.

Sprzęt snowboardowy

Stok piękny, ale niebezpieczny

Na co właściwie narażony jest nasz sprzęt zimowy? Najpowszechniejsze zagrożenie to jego kradzież. Amatorów cudzej własności niestety – nawet na pilnie strzeżonym stoku czy ośrodku, w którym wypoczywamy – nie brakuje. Nasz sprzęt może również ulec zniszczeniu – na przykład w wyniku „stłuczki” z drugim narciarzem. Sprzęt zimowy może też zostać uszkodzony na przykład na skutek wypadku autokaru czy innego środka transportu, którym podróżujemy.

Jak tego uniknąć?

Oczywiście wypadków tych nie da się uniknąć. Możemy jednak je przewidzieć i przygotować się odpowiednio na ich okoliczność. W jaki sposób? Sięgając po specjalne ubezpieczenie sprzętu zimowego. To nic innego jak polisa, która w razie zaistniałego wypadku, pomoże nam odzyskać środki za skradziony sprzęt lub ubiegać się o odszkodowanie za jego zniszczenie lub uszkodzenie. I chociaż nie jest ono tanie, to warto się nim zainteresować chociażby dla własnego spokoju. Tym bardziej, że niektóre towarzystwa jak np. WARTA oferuje dodatkową usługę, polegającą na zwrocie części kosztów związanych z wypożyczeniem przez nas sprzętu. Jest to suma 40zł – dziennie przez okres tygodnia czasu. W ten sposób koszta ubezpieczenia mogą nam się częściowo zwrócić. Niektóre towarzystwa dają nam też gwarancję zwrotu kosztów związanych z uszkodzeniem czy zniszczeniem sprzętu w trakcie nieprawidłowo przeprowadzonej akcji ratowniczej.

Jakie są warunki takiej polisy?

Ubezpieczenie sprzętu zimowego to bardzo korzystne rozwiązanie. Szczególnie dla osób, które wydały na swój zimowy ekwipunek sporo pieniędzy. Ubezpieczenie tego typu gwarantuje nam wypłatę odszkodowania w sytuacjach, gdy pojawiły się następujące okoliczności:

  • Kradzieży lub zaginięcie sprzętu;
  • Zniszczenie sprzętu w czasie wypadku na stoku;
  • Uszkodzenie sprzętu w trakcie transportu;
  • Uszkodzenie sprzętu w wyniku innych zdarzeń losowych np. pożaru, lawiny itp.

Aby jednak ubezpieczenie zadziałało, muszą zostać spełnione pewne kryteria. Oto one:

  • Kradzież musi dotyczyć momentu, w którym pozostawiamy sprzęt w miejscu adekwatnym do jego przechowywania;
  • Kradzież nastąpiła w wyniku włamania do miejsca strzeżonego np. pokoju hotelowego, restauracji czy bagażnika samochodu, pozostawionego na monitorowanym obszarze;
  • Zaginięcie sprzętu nastąpiło z winy przewoźnika;
  • Zniszczenie sprzętu nastąpiło z winy przewoźnika – pod warunkiem, że sprzęt był właściwie zabezpieczony;
  • Zniszczenie sprzętu nastąpiło w wyniku wypadku na stoku;
  • Sprzęt został zniszczony czy uszkodzony w trakcie losowego nieszczęśliwego wypadku jak lawina, pożar czy powódź.

Ubezpieczenie nie obejmie sytuacji, w których ewidentnie nie zwracaliśmy uwagi na swój sprzęt i pozostawiliśmy go samemu sobie. Trudności w odzyskaniu odszkodowania mogą również dotyczyć sytuacji, w której przewożony sprzęt był niewłaściwe przechowywany.

Ile to kosztuje?

Tego typu polisę oferuje w tej chwili praktycznie każdy jeden ubezpieczyciel. Ceny są więc zależne od indywidualnych ustaleń towarzystwa. Warto też wiedzieć, że najbardziej opłacalną formą tego właśnie „zimowego” ubezpieczenia, jest forma on-line. Wtedy możemy dokładniej przyjrzeć się interesującej nas ofercie oraz skomponować ją adekwatnie do posiadanych potrzeb. Wysokość ubezpieczenia zależy właśnie od ilości wybranych usług. Najniższa kwota to 50zł. Sprzęt – wraz z akcesoriami – można ubezpieczyć do kwoty kilku tysięcy złotych,

Udostępnij na