Rezygnacja z lotu samolotem

Rezygnacja z podróży. Czy można się ubezpieczyć?

Zwykle z dużą niecierpliwością oczekujemy na wymarzone wakacje. Nic dziwnego, przecież najczęściej są tylko raz w roku.

Czasami jednak zdarza się tak, że nieprzewidywalne wypadki losowe krzyżują nasze plany. Czy to choroba, czy brak możliwości otrzymania urlopu z pracy w określonym czasie – wszystko to uniemożliwia wyjazd. Z jednej strony to gwarancja popsutego humoru, a z drugiej – również straty większej sumy pieniędzy, którą ją zapłaciliśmy za wycieczkę. Ale czy na pewno?

Zdarzenia losowe

Na szczęście nie! Firmy ubezpieczeniowe wyszły na przeciw takim sytuacjom i w swojej ofercie proponują również ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Jakie zdarzenia losowe można objąć takim ubezpieczeniem? Zależnie od oferty konkretnej firmy, są to najczęściej:

  • śmierć, nagłe zachorowanie albo nieszczęśliwy wypadek uniemożliwiający wypoczynek;
  • jakakolwiek szkoda w mieniu, spowodowana na przykład działaniem o charakterze przestępczym (na przykład okradzenie domu);
  • utrata pracy, ale zwykle tylko zwolnienie z winy pracodawcy i to na umowie stałej;
  • zajście w ciążę (również wszelkie powikłania z tym związane);
  • kradzież dokumentów tożsamości, co uniemożliwia zagraniczną podróż;
  • w przypadku studentów może to być nagle wyznaczona data egzaminu, ale uwaga, poprawkowego;
  • znalezienie pracy przez osobę bezrobotną i rozpoczęcie jej wykonywania w czasie planowanego wyjazdu.

Jak widać wszystkie te sytuacje są jak najbardziej życiowe i zdarzyć się mogą chyba każdemu. Posiadanie ubezpieczenia od rezygnacji z podróży minimalizuje związane z tym koszty. Zależnie od konkretnego ubezpieczyciela, spodziewać się można zwrotu nawet stu procent wpłaconych środków. Pozwala to na swobodną zmianę terminu wyjazdu, na moment dużo bardziej sprzyjający.

Dodatkowo taka forma ochrony zapewnia bezpieczeństwo również w sytuacji, kiedy już przebywając na wakacjach dostaniemy wiadomość na przykład o poważnej chorobie albo śmierci kogoś bliskiego i zmuszeni będziemy do skrócenia urlopu. Wówczas ubezpieczyciel, zależnie od wybranego wariantu, zwróci nam nawet całą sumę za niewykorzystany czas podczas wakacji.

Samodzielna podróż

Oprócz ubezpieczenia kosztów wycieczki zorganizowanej, można także zabezpieczyć wyjazd organizowany samodzielnie. Wówczas jest kilka możliwości. Ochroną można objąć na przykład sam koszt zakupu biletów lotniczych (kolejowych, promowych, autokarowych) albo koszt noclegu w hotelu, ale także całość wyjazdu. Dotyczy to zresztą nie tylko wakacji, ale nawet zagranicznych koncertów albo meczy. Wówczas otrzymamy zwrot niemałej przecież sumy wydanej na bilet.

Koncert, rezygnacja z biletu

Warto dodać, że takie ubezpieczenie wykupić należy najczęściej najpóźniej na 30 dni przed datą wyjazdu. Nie obejmie więc wycieczek last minute. Najlepiej jest się na nie zdecydować, jeżeli swoje wakacje planujemy z naprawdę dużym wyprzedzeniem. Dodatkowo ubezpieczenie obejmuje nie tylko naszą rezygnację z wyjazdu, ale również odwołanie imprezy ze strony organizatora. O ile zapewne za nieodbywający się koncert zostaną zwrócone nam pieniądze wydane na bilet, o tyle koszt zarezerwowanego hotelu czy środków transportu przepadnie.

Jakie dokumenty przygotować?

Należy pamiętać, że zajście jednego ze zdarzeń losowych należy bezwzględnie potwierdzić odpowiednimi dokumentami. Więc jeżeli będzie to na przykład okradzenie domu przez złodziei, konieczne okażą się zeznania złożone na policji albo na przykład zgłoszenie szkody do własnego ubezpieczyciela majątku. W przypadku zdarzenia związanego ze stanem zdrowia, niezbędne będzie przedstawienie dokumentacji medycznej. Im więcej dokumentów zgromadzimy, tym bardziej przyśpieszymy proces likwidacji szkody. Zawsze o zaistniałej sytuacji należy również powiadomić jej organizatora.

Ubezpieczenie w formie kompleksowej, czyli gwarantujące ochronę w każdej możliwej sytuacji, nie jest niestety zbyt tanie. Jego koszt może sięgać kwoty nawet dziesięciu procent wartości wyjazdu. Korzystać z niego warto jeżeli zdajemy sobie sprawę, że jedna z wymienionych wcześniej możliwości rezygnacji z podróży może nas dotyczyć. Warto pamiętać, że żadne ubezpieczenie nie obejmie swoim zakresem sytuacji, w której turysta nie otrzymał na czas paszportu albo wizy (czy to ze względu na zbyt późne składanie wniosku, czy ze względów formalnych) albo kiedy wyjazd zaplanuje się bez względu na lekarskie przeciwwskazania przy chorobie przewlekłej. Takich wykluczeń jest jeszcze wiele, więc podstawą jest dobre rozeznanie się w zakresie ubezpieczenia, które nas interesuje.

Pewnie wiele osób niejednokrotnie zrezygnowało z zakupu konkretnej wycieczki, biletów etc., bojąc się, że do terminu wyjazdu pozostało jeszcze dużo czasu, w którym różne nieprzewidywalne sytuacje mogą się zdarzyć. Właśnie wówczas idealnym rozwiązaniem jest zakupów ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży. Jest to wygodne tym bardziej, że polisę można wykupić także online, samodzielnie studiując ofertę poszczególnych firm.

Każdorazowo należy pamiętać, by polisę dobrać odpowiednio do naszych konkretnych potrzeb. Odpowiednia będzie doskonałym zabezpieczeniem i pozwoli w pełni cieszyć się na wyjazd bez dodatkowych stresów, natomiast źle dopasowana narazi nas jedynie na dodatkowe koszty.

Udostępnij na