Narciarstwo zimą

Obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne na górskie wyprawy

Góry są równie pociągające co niebezpieczne. Wybierając się na górską wyprawę, powinniśmy zweryfikować nasze umiejętności pod kątem poziomu trudności szlaku i panujących warunków atmosferycznych. Zachowując zdrowy rozsądek i tak nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć wypadków.

Czy w takiej sytuacji możemy liczyć na bezpłatną pomoc ratowników górskich, czy odpowiednio wcześniej powinniśmy pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego?

Ubezpieczenie turystyczne – sytuacja za granicą

W większości krajów europejskich, na terenie których mieszczą się jakiekolwiek pasma górskie, koszty akcji ratunkowych ponoszą sami poszkodowani, o ile nie posiadają ubezpieczenia turystycznego. Tak jest m. in. na Słowacji oraz w Czechach, Austrii, Szwajcarii, Francji i we Włoszech. Koszty udzielenia pomocy medycznej w górach są naprawdę duże, dlatego wyjazd za granicę bez ważnego ubezpieczenia jest bardzo ryzykowny, tym bardziej że o wypadek w górach nietrudno.

helikopter ratunkowy

W większości krajów, koszty akcji ratowniczej ponosi poszkodowany, foto: pixabay.com

Co powinien zawierać pakiet ubezpieczenia górskiego?

Chcąc zapewnić sobie podstawową ochronę podczas zagranicznych wypraw górskich, powinniśmy wybrać pakiet ubezpieczeniowy, który obejmuje co najmniej:

  • koszty ratownictwa górskiego,

  • koszty transportu,

  • koszty leczenia za granicą,

  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Dzięki temu zagwarantujemy sobie spokojny wypoczynek oraz, w razie nieszczęśliwego wypadku unikniemy horrendalnych opłat związanych z organizacją akcji ratunkowej i pobytem w zagranicznym szpitalu. Rachunek za takie usługi mógłby opiewać na kwotę kilku, a nawet kilkudziesięciu Euro, tymczasem za ubezpieczenie zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Towarzystwa ubezpieczeniowe pokrywają koszty transportu i leczenia do określonej sumy, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, jaka jest jej wysokość i czy jest ona satysfakcjonująca. Rozsądnym rozwiązaniem jest wybór ubezpieczenia z sumą kosztów akcji ratowniczej na minimum 10 000 Euro i sumą kosztów leczenia na minimum 30 000 Euro.

Dodatkową gwarancją bezpieczeństwa jest wybór ubezpieczenia z OC i Assistance. Pakiet OC zabezpiecza nas przed kosztami za szkody wyrządzone osobom trzecim, z kolei pakiet Assistance zapewnia całodobową pomoc centrum alarmowego, odpowiedzialnego za organizację akcji ratunkowych. Jeśli wybieramy się w wyższe partie gór lub uprawiamy sporty narciarskie, rozważmy wykupienie ubezpieczenia z rozszerzeniem od uprawniania sportów podwyższonego ryzyka.

Ubezpieczenie turystyczne – sytuacja w Polsce

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w którym za koszty akcji ratowniczych w górach nie płaci sam poszkodowany, tylko wszyscy podatnicy. Pieniądze na ten cel pochodzą bowiem z budżetu państwa. W związku z tym, wybierając się na wycieczkę górską w naszym rodzimym kraju, teoretycznie nie potrzebujemy ubezpieczenia turystycznego. Wystarczy, że posiadamy podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ.

Narciarstwo zimą

Spędzając urlop w górach, warto pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym, foto:fotolia.com

Obowiązująca sytuacja prowokuje do wielu dyskusji. Zwolennicy status quo tłumaczą, że wypadek w górach może przytrafić się każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu turyście. Argumentują, że skoro ofiary wypadków drogowych mogą liczyć na bezpłatną pomoc medyczną, to i poszkodowani w wypadkach górskich powinni mieć ją zagwarantowaną. Przeciwnicy faktycznego stanu rzeczy uważają, że turyści, mając świadomość, że mogą liczyć na bezpłatną akcję ratunkową, wzywają ratowników w nieuzasadnionych sytuacjach lub pozwalają sobie na zbyt nonszalanckie zachowania. Brak konieczności wykupowania ubezpieczenia sprawia, że w polskich górach jest coraz więcej niedzielnych turystów, którzy nie mają ani odpowiedniego wyposażenia, ani doświadczenia we wspinaczce górskiej, a to przekłada się na rosnącą liczbę wypadków. Zdaniem tej grupy, jeśli turyści z własnej kieszeni musieliby płacić za koszty akcji ratowniczych, byliby dużo bardziej ostrożni.

Ubezpieczenia górskie a wyprawy w Polsce

Choć obecna sytuacja jest komfortowa dla turystów, to wybierając się na górską wyprawę w Polsce, nie należy od razu odrzucać myśli o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Na dodatkową polisę ubezpieczeniową warto zdecydować się zwłaszcza, jeśli celem wyjazdu są górskie tereny pograniczne. Dlaczego? Jeśli w wyniku wypadku górskiego znajdziemy się po czeskiej lub słowackiej granicy, będziemy zmuszeni do uiszczenia opłaty za akcję ratunkową.

Wykupując ubezpieczenie turystyczne, możemy dobrać pakiet usług dostosowany do naszych oczekiwań, obejmujący np. ochronę związaną z wypadkiem, jaki może przytrafić się nam podczas uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej.

Posiadanie dodatkowego ubezpieczenia nie zwalnia nas z odpowiedzialności. Tylko pamiętając o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, możemy uniknąć wielu groźnych wypadków.

Udostępnij na