Bezpieczna podróż

Niezbędnik bezpiecznego podróżowania

Podróżowanie daje olbrzymią satysfakcję. Zwiedzanie nowych krajów to zastrzyk wrażeń, które motywują do ciągłej eksploracji.

Należy jednak pamiętać, że im bardziej egzotyczne jest miejsce, do którego się wybieramy, tym uważniej musimy się do wyjazdu przygotować. Pozwoli to przeżyć podróż bez zbędnych stresów i beztrosko cieszyć się urlopem.

Poinformowany – dobrze zabezpieczony

Przed wybraniem się w jakikolwiek rejon świata, najpierw należy dowiedzieć się, czy jest to bezpieczne. Nie wystarczy bazować na doniesieniach medialnych. Najbardziej rzetelną informację uzyskamy bezpośrednio na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Publikowane są tam na bieżąco ostrzeżenia dotyczące konkretnych państw. Bezwzględnie należy zastosować się do tych zaleceń. Pozwoli to na spędzenie bezpiecznego urlopu.

Aby jeszcze lepiej przygotować się do planowanych wakacji, zwłaszcza przy samodzielnie organizowanych wyjazdach, trzeba mieć ze sobą przygotowany adres i numer telefonu do polskiego konsulatu. W przypadku, jeżeli w danym kraju takowy nie istnieje, pomoc można uzyskać w jakiejkolwiek placówce przedstawicielskiej kraju należącego do Unii Europejskiej. Właśnie w takich miejscach szukać pomocy należy w sytuacji zagubienia dokumentów albo skradzenia pieniędzy, które były przeznaczone na powrót do Polski.

Konsulat w krajach Unii Europejskiej

Oprócz tego w oddzielnym miejscu należy spisać pozostałe ważne adresy i telefony. Lepiej nie bazować tylko na zapisach w telefonie komórkowym, który przecież łatwo ulec może zniszczeniu. Telefony do bliskich, do ubezpieczyciela albo biura podróży – to niezbędne informacje, które okazać się mogą niezwykle przydatne w sytuacji awaryjnej. Chyba nikomu nie trzeba sugerować, by o szczegółowych planach wyjazdowych poinformować najbliższych. Im więcej będą oni wiedzieć o naszym miejscu pobytu, tym łatwiej będzie zorganizować ewentualną pomoc.

Dokumentologia

Podstawę wyjazdu do jakiegokolwiek kraju stanowi posiadanie ważnych dokumentów. O ile na terenie UE wystarczy sam dowód osobisty (w przypadku osób niepełnoletnich paszport albo dowód tymczasowy), o tyle przy dalszych podróżach niezbędny jest paszport albo wiza. Większość wiz można zakupić na miejscu, na przykład na lotnisku, ale zapłacimy za to więcej, niż załatwiając te formalności z poziomu Polski. Przed wyjazdem należy się tym zainteresować i sprawdzić wszelkie przepisy obowiązujące na terenie konkretnego kraju, dotyczące na przykład zakazanych do wwożenia produktów.

Bilety lotnicze, czy też jakiekolwiek inne, otoczyć należy szczególną uwagą. Lepiej nie trzymać wszystkich dokumentów razem, co zabezpieczy nas przynajmniej częściowo na wypadek kradzieży.

W czasie zagranicznych wyjazdów wygodną opcją jest posiadanie karty kredytowej. Pozwala ona na płacenie lokalną walutą często na atrakcyjnych zasadach przeliczeniowych. Decydując się na posiadanie karty, należy przygotować sobie numer, pod którym można ją zablokować, gdyby zaginęła albo została skradziona. Tradycjonaliści mogą oczywiście posługiwać się papierowymi pieniędzmi. Z usług kantoru najlepiej korzystać już na miejscu – ceny będą korzystniejsze niż w Polsce. Wbrew pozorom najlepszym miejscem na takie transakcje nie jest lotnisko. W niektórych krajach egzotycznych bez problemu można posługiwać się dolarami, co również okazać się może korzystne.

Szczepienia

Przed wyjazdem do krajów tropikalnych, obowiązują konkretne szczepienia obowiązkowe i zalecane. Należy je wykonać w specjalnych punktach z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ czasami trzeba podać kilka dawek szczepionki. Kartę szczepień również trzeba zabrać ze sobą w podróż, gdyż tylko taka umożliwi wjazd na teren wielu państw. Oprócz tego,  warto mieć ze sobą poszczególne lekarstwa. Niezbędne są te na malarię, jeżeli wybieramy się do kraju gdzie ta choroba występuje. Przyda się również środek do odkażania wody, czy przeciwdziałający biegunce. Nie wszędzie dostęp do służby zdrowia jest tak samo łatwy. Weźmy to pod uwagę zwłaszcza, jeżeli podróżujemy na własną rękę.

Szczepienie na wyjazd w tropiki

Ubezpieczenie

Ostatnim punktem niezbędnika bezpiecznego podróżowania, jest ubezpieczenie. To sprawa priorytetowa. Na rynku występuje szeroki wybór firm oferujących ubezpieczenia podróżne. W ich zakres może wejść nie tylko pokrycie kosztów leczenia i innych kosztów medycznych w sytuacji nagłego zachorowania, ale także na przykład odszkodowanie w przypadku odwołania wyjazdu. Ubezpieczenie może być poszerzone o ochronę bagażu, gdy takowy zostanie skradziony lub zaginie z winy linii lotniczych. Standardowo obejmuje ono również odszkodowanie w sytuacjach ekstremalnych, do których może jednak dojść podczas podróży, dotyczących następstw nieszczęśliwych wypadków, takich jak inwalidztwo czy nawet śmierć.

Mam nadzieję, że powyższy krótki niezbędnik bezpiecznego podróżowania sprawi, że okres wakacyjnych wyjazdów będzie dużo bezpieczniejszy i wiązać się będzie z mniejszą ilością niepotrzebnego stresu. Przy zagranicznych wyjazdach lepiej zdecydowanie dmuchać na zimne, by żadne nieprzyjemne przygody nie zepsuły nam radości z upragnionych wakacji.

 

Udostępnij na