Rodzina na wakacjach

Bezpieczny wyjazd z dziećmi i w czasie ciąży

Wspólne wyjazdy z najbliższymi sprawiają zawsze największą radość. Szczególnie, jeżeli jest to podróż którą odbędziemy z dziećmi.

Spełnianie ich turystycznych marzeń daje przecież olbrzymią satysfakcję. Zawsze jednak podróżując wspólnie z dziećmi albo w ciąży, należy szczególnie dobrze się zabezpieczyć poprzez dobór odpowiedniego ubezpieczenia.

Ciąża na wakacjach

Zasady bezpieczeństwa

Jeżeli wybierzemy już kierunek podróży, obfitujący w atrakcje dla najmłodszych, pomyślmy także o ich bezpieczeństwie. Pamiętać należy o odpowiednim środku komunikacji. Generalnie w ciąży nie jest zalecane podróżowanie przy pomocy samolotu. Pierwszy trymestr to większe ryzyko poronień i uszkodzeń płodu, natomiast trzeci – wiąże się z rozpoczęciem przedwczesnego porodu. Przy wyborze tego środka transportu warto skonsultować się ze specjalistą. Wiele małych dzieci obawia się lotu, dla wielu może to być również świetna atrakcja. Zastanówmy się także nad autokarem albo pociągiem. Również miejsce pobytu powinno wzmagać naszą czujność. Jeżeli przy hotelu jest basen, miejmy na dzieci oko i oczywiście ostrzeżmy je przed niebezpieczeństwem wynikającym z biegania wzdłuż jego brzegu.

W wielu krajach plaże są kamieniste i nieprzyjemne dla stóp. Oprócz tego przy brzegu mogą czaić się meduzy albo jeżowce, spotkanie z którymi nie należy do przyjemności. Zarówno dzieci, jak i dorośli w takich miejscach powinni być wyposażeni w specjalne buty przeznaczone do pływania. Zawsze, a już szczególnie jeżeli podróżujemy z dziećmi, trzeba mieć przygotowaną apteczkę z podstawowymi lekami i środkami opatrunkowymi. Dbając o higienę i nie spożywając jedzenia niewiadomego pochodzenia, zabezpieczymy się nie tylko przed zatruciem pokarmowym, ale również wieloma, nieco bardziej opłakanymi w skutkach, chorobami.

Rodzinna ochrona w trakcie podróży

Energia, która dzieci rozpiera, potrzebuje odpowiedniego ujścia. Na wakacjach nie trudno o sytuacje, w których może się to skończyć nieprzyjemnie. Może się okazać, że konieczne jest skorzystanie z usług lokalnej służby zdrowia. Jeżeli wakacje spędzamy na terytorium Unii Europejskiej, przed wyjazdem nie zapomnijmy zaopatrzyć się w kartę EKUZ. Pomimo tego zawsze należy mieć wykupioną odpowiednią polisę. Ubezpieczenie jest w kategorii odpowiedniego bezpieczeństwa wakacji sprawą priorytetową.

Rodzina na wakacjach

Rynek ubezpieczeniowy jest na tyle rozbudowany, że bez problemu znajdziemy pakiet dostosowany do potrzeb wyjazdu z dziećmi albo podczas ciąży. Dokonując niniejszego porównania, wzięłam pod uwagę wyjazd do jednego z krajów europejskich, z jednym dzieckiem oraz dodatkowo dla kobiety w ciąży. Signal Iduna, Generali, Warta, TU Europa oraz Allianz swoją ochroną ubezpieczeniową obejmuje kobiety w ciąży (czyli koszty związane z porodem albo wizytami lekarskimi), jeżeli poród nastąpił nie później, niż w 32 tygodniu ciąży. Dodatkowo rozszerzony pakiet assistance Signal Iduna gwarantuje opiekę nad niepełnoletnim dzieckiem i jego transport do kraju, jeżeli w czasie wakacji znajduje się ono pod wyłączną opieką jednej osoby dorosłej, która musiała zostać hospitalizowana. Wszystkie pakiety wyjazdowe powyższych ubezpieczycieli obejmują oczywiście koszty leczenia oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków. Suma ubezpieczenia zależy od zadeklarowanej kwoty i wpływa na wysokość składki. Dodatkowo można w nich wykupić ubezpieczenie sportowe, które obejmie nas, jeżeli jakąś dyscyplinę uprawiamy nie wyczynowo. Pułap cenowy oferowany przez wymienionych ubezpieczycieli jest bardzo podobny. Różnią się one tylko szczegółami.

Istotne różnice między ofertami ubezpieczycieli

Szczegóły dotyczą na przykład formy rozliczenia z ubezpieczycielem. Warto postawić na pakiet, który gwarantuje, że firma zapłaci za wszelkie koszty na miejscu, a nie rozliczy się z nami po powrocie do kraju. Posiadanie kwot, które umożliwiają skorzystanie chociażby z pomocy szpitalnej, nie często zdarza się w trakcie wakacji, nawet jeżeli użyjemy karty kredytowej. Dodatkowo ważna jest jakość kontaktu z firmą ubezpieczeniową. W nagłych przypadkach koniecznie istnieć musi infolinia, najlepiej całodobowa, dzięki której można zorientować się co do dalszego sposobu postępowania w danej sytuacji. W tej sprawie najlepiej postawić na sprawdzone opinie wcześniejszych posiadaczy danego pakietu.
Najbardziej kompleksowe ubezpieczenie w swojej ofercie posiada Allianz w ramach pakietu Complex Travel. Oprócz standardowych zdarzeń, ubezpieczenie tej firmy proponuje także pokrycie kosztów zaginięcia albo uszkodzenia bagażu, ratownictwa, a także bardzo wygodne rozwiązanie, mianowicie zwrot środków w przypadku opóźnienia lotu albo bagażu. Oprócz tego ten konkretny pakiet zawiera również ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej w życiu prywatnym. Na wyjazdach i nie tylko nietrudno o szkody, które na mieniu innych osób mogą spowodować nasze pociechy.

wyjazd-z-dziecmi-ubezpieczenie

Ubezpieczenia z biur podróży

Biura podróży oferują w swojej ofercie wyjazdowej także ubezpieczenia. Często, by obniżyć koszt wyjazdu, proponują tanie ubezpieczenia z niską sumą. Dlatego zawsze trzeba przeanalizować proponowaną ofertę. Kwota, na którą opiewa ubezpieczenie jest bardzo ważna. Zagraniczne koszty leczenia albo chociażby medycznego transportu do kraju są niewyobrażalnie wysokie, mogą dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego na ubezpieczeniu oszczędzać nie wolno. Internet aż roi się od przydatnych kalkulatorów, dzięki którym poznamy konkretne propozycje ubezpieczycieli dostosowane do naszych potrzeb, takich jak liczba członków rodziny czy data wyjazdu.

Przy wyborze wakacyjnego pakietu ubezpieczenia rodzinnego warto przemyśleć własne potrzeby. Czy zależy nam na ubezpieczeniu bagażu, a może planujemy uprawianie sportów ekstremalnych? Odpowiedzenie sobie na te i podobne pytania ułatwi dobór ubezpieczenia skrojonego na miarę. Jeżeli dodatkowo zatroszczymy się również o inne środki bezpieczeństwa, zyskamy pewność, że my i nasze pociechy spędzimy wspaniały i beztroski urlop.

Udostępnij na