O czym warto pamiętać przed lotem?

Bezpieczna podróż samolotem. O czym warto pamiętać?

Samolot jest zdecydowanie najszybszym i najbezpieczniejszym środkiem transportu.

W ciągu jednej podróży lotniczej możemy pokonać kilka tysięcy kilometrów, siedząc wygodnie w fotelu i obserwując świat sponad poziomu chmur. Dla doświadczonych globtroterów to czysta przyjemność, dla początkujących turystów podróż samolotem może być stresującym przeżyciem.

Jak przygotować się do niej? O czym warto pamiętać, aby odprawa na lotnisku przebiegała bez jakichkolwiek komplikacji, a sam lot minął szybko i przyjemnie?

Przed lotem

Na samym początku powinniśmy pamiętać o przygotowaniu biletu i wymaganych dokumentów (dowodu osobistego, paszportu, a w przypadku niektórych krajów, również wiz i świadectw szczepień). Spakujmy je do torebki lub plecaka, tak aby zawsze mieć je pod ręką i móc w każdej chwili pokazać pracownikom lotniska.

Przygotowując się do podróży lotniczej, bagaż dzielimy na dwie części: bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą na pokład samolotu, i bagaż rejestrowany, który powędruje do luku bagażowego w samolocie. Nadanie tego drugiego typu bagażu nie jest wymagane, ale – wybierając się na wakacje – wątpliwym jest, że zmieścimy się ze wszystkimi rzeczami w małej walizce lub plecaku.

W przypadku bagażu podręcznego obowiązują restrykcje wagowe i wymiarowe, inne w różnych liniach lotniczych, dlatego przed spakowaniem musimy zapoznać się z wymaganiami przewoźnika. Przy okazji należy prześledzić listę rzeczy, których nie możemy wnieść na pokład samolotu, np. do bagażu podręcznego nie możemy spakować noży, scyzoryków oraz wielu innych przedmiotów, które stwarzają potencjalne zagrożenie.

Ściśle określone są też wymagania dotyczące przewożenia żeli i płynów w bagażu podręcznym – powinny być umieszczone w butelkach o pojemności nieprzekraczającej 100 mililitrów i spakowane do przezroczystych foliowych torebek. Jeśli na pokład samolotu chcemy zabrać butelkę wody, jest to możliwe, ale musimy ją zakupić w strefie wolnocłowej, po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

Dwa rodzaje bagażu podczas lotu

Na lotnisku

Zanim wsiądziemy na pokład samolotu, musimy nadać bagaż rejestrowany, przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, a następnie przez odprawę dokumentową i biletową. Musimy tak zaplanować czas pobytu na lotnisku, aby zdążyć z tymi wszystkimi czynnościami. Z tego względu na lotnisko nie powinniśmy wybierać się na ostatnią chwilę, a najlepiej, jeśli znaleźlibyśmy się tam na kilka godzin przed planowanym odlotem. Ruch lotniczy jest coraz większy, dlatego musimy liczyć się z ewentualnymi kolejkami do stanowisk obsługi pasażerów.

Przebywając na lotnisku, musimy dostosować się do wskazówek pracowników linii lotniczych i ochrony portów. Osoby te dbają o nasze bezpieczeństwo i natychmiastowo reagują w sytuacji budzącej podejrzenia, dlatego nie powinniśmy dyskutować z nimi, tylko wykonać ich polecenia.

Poszukując stanowiska nadania bagażu czy punktu odprawy, powinniśmy kierować się oznaczeniami umieszczonymi na lotnisku. Tabliczki informujące, jak dojść do danego miejsca, znajdziemy na każdym kroku. Pomocą dla pasażerów są ponadto tablice elektroniczne, na których są wyświetlane informacje o planowanych odlotach z informacją o tym, przy której bramce nastąpi odprawa.

Na pokładzie samolotu

W trakcie lotu wszystkich pasażerów obowiązuje jedna zasada – słuchać poleceń personelu pokładowego. Przed wzniesieniem się samolotu w powietrze, jego załoga udzieli instrukcji bezpieczeństwa. Warto słuchać, o czym mówią stewardzi, aby w sytuacji zagrożenia wiedzieć, jak postępować.

Na czas startu i lądowania pasażerowie zapinają pasy bezpieczeństwa. Ich zapięcie jest wymagane także wtedy, kiedy samolot wleci w strefę turbulencji. W tej sytuacji bezwzględnie należy się dostosować do wszystkich wskazówek personelu.

Kiedy wznosimy się w powietrze i lądujemy, powinniśmy też pamiętać o wyłączeniu telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Podczas lotu dopuszczalne jest korzystanie z telefonów, tabletów i podręcznych komputerów, pod warunkiem że pracują one w trybie samolotowym. Na pokładzie samolotu obowiązuje zakaz palenia.

Pokład samolotu, załoga i pasażerowie

Czy latanie jest bezpieczne dla każdego?

Ciśnienie w samolocie, który wznosi się na wysokość kilku tysięcy metrów, znacząco spada. Może spowodować to chwilowe zatkanie uszu lub ich ból. Odczucie to towarzyszy wielu pasażerom wznoszącym się w powietrze i jest jak najbardziej naturalnym doznaniem.

Jednocześnie taki spadek ciśnienia może okazać się niebezpieczny dla osób cierpiących na przewlekłe choroby, np. zaburzenia układu krążenia czy cukrzycę. Zagrożenie to dotyczy również kobiet w zaawansowanej ciąży i świeżo upieczonych mam, którym bezwzględnie zabrania się latania. Z kolei osoby z objawami chorobowymi, przed zakupem biletów lotniczych powinny udać do lekarza, który oceni zdolność ich organizmów do odbywania powietrznych podróży.

Udostępnij na