Ubezpieczenie na wyjazd zimowy

Bezpieczeństwo na stoku

Fani śnieżnego szaleństwa z niecierpliwością odliczają dni dzielące nas od rozpoczęcia sezonu narciarskiego.

W końcu jazda na nartach czy desce snowboardowej to przyjemność w czystej postaci i zdecydowanie najciekawsza ze wszystkich form aktywności, jakich możemy spróbować zimą. Zanim założymy sprzęt narciarski, warto przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa na stoku, określające, jak należy zachować się, aby nie doznać kontuzji i aby nie zagrażać innym narciarzom.

Kodeks obowiązujący narciarzy i snowboardzistów

Podstawą narciarskiego savoir-vivre’u jest wzgląd na inne osoby przebywające na stoku. Oficjalne zasady Komitetu Prawnego FIS mówią o tym, że należy „zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby”.

Kodeks narciarzy i snowboardzistów

W czym wyraża się ta troska o bezpieczeństwo innych szosujących na stoku? Przede wszystkim w jeździe rozsądnej i zgodnej z obowiązującymi zasadami. Chcąc tak jeździć, musimy pamiętać o przestrzeganiu następujących wytycznych:

  • cały czas kontrolujemy szybkość przemieszczenia się po stoku i dostosowujemy prędkość jazdy do naszych umiejętności,
  • redukujemy prędkość zjazdu, w przypadku gdy nie znamy trasy lub gdy panują trudne warunki atmosferyczne,
  • wybieramy tor jazdy i poruszamy się nim cały czas, dzięki czemu nie narażamy się na ryzyko zderzania z innymi narciarzami lub snowboardzistami,
  • wyprzedzamy, zachowując bezpieczną odległość od innych osób przebywających na stoku,
  • unikamy postojów na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach wąskich lub o ograniczonej widoczności,
  • zatrzymujemy się tylko na otwartej przestrzeni, a chcąc ponownie włączyć się do ruchu, sprawdzamy uprzednio, czy nie zablokujemy innych narciarzy,
  • schodząc ze stoku lub podchodząc pod niego, poruszamy się brzegiem trasy i na bieżąco monitorujemy sytuację wokół nas,
  • stosujemy się do wszystkich znaków narciarskich rozmieszczonych wzdłuż trasy zjazdu,
  • jesteśmy zobowiązani do udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków narciarskich, których byliśmy świadkiem; w  takiej sytuacji mamy również obowiązek ujawienia swoich danych osobowych.

Wybór trasy kluczem do sukcesów

Obowiązujące zasady bezpieczeństwa swoją drogą, a zupełnie osobną, choć nie mniej ważną kwestią jest wybór trasy narciarskiej dostosowanej do naszych możliwości. Decydując się na zjazd, musimy upewnić się, czy podołamy trasie pod względem zarówno kondycyjnym, jak i technicznym. Warto też sprawdzić, czy posiadamy sprzęt narciarski wymagany do pokonania danego odcinka.

Wybór trasy do zjadzu

Na rodzimych stokach spotkamy cztery typy tras o różnym poziomie trudności: zielone i niebieskie są przeznaczone dla początkujących narciarzy oraz rodzin z dziećmi, czerwone – dla średniozaawansowanych amatorów narciarstwa, natomiast czarne – dla prawdziwych mistrzów tej dyscyplin sportu. Przy tak jasnym podziale wybór właściwej trasy dla nikogo nie powinien stanowić problemu.

Ryzyko kontuzji na stoku narciarskim

Kontuzje są wpisane w życie najbardziej aktywnych miłośników narciarstwa czy snowboardu. Niektórych z urazów nie da się uniknąć. Niemniej w większości są one wynikiem brawury i szaleństwa, które na stoku są po prostu niedopuszczalne.

Urazy przytrafiają się też osobom nieprzygotowanym do uprawiania sportów zimowych. Absolutną podstawą, która uchroni nas przed nimi, jest odpowiednia rozgrzewka. Powinna trwać co najmniej kilkanaście minut i zawierać ćwiczenia rozgrzewające wszystkie partie ciała. Szacuje się, że prawidłowo przeprowadzana rozgrzewa ogranicza ryzyko kontuzji nawet o 50%. O wykonaniu ćwiczeń wzmacniających i rozciągających nie powinniśmy też zapominać po zakończeniu narciarskich szaleństw.

O dobrą kondycję warto dbać przez cały rok, nie tylko w sezonie zimowym, a to z pewnością zagwarantuje nam większe bezpieczeństwo i przełoży się na nasze sukcesy na stoku narciarskim.

Udostępnij na