Ubezpieczenie

Gdzie EKUZ nie wystarczy. Kraje w których potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie

Choroba albo wypadek w trakcie wakacyjnego wyjazdu, to z pewnością zdarzenie nieprzyjemne.

Poza przerwaniem wypoczynku, wiąże się także z koniecznością skorzystania z usług lokalnej służby zdrowia. W jaki sposób się zabezpieczyć, żeby nie ponosić kosztów leczenia?

EKUZ

EKUZ to w skrócie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przed wyjazdem poza granice Polski można ją bezpłatnie wyrobić w jednym z oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Pozwala ona na darmowe korzystanie ze służby zdrowia, ale uwaga, tylko na terenie krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Nie jest to ubezpieczenie stuprocentowo skuteczne, bowiem dotyczy tylko placówek, które podpisały porozumienie z polskim NFZ. Dodatkowo korzystać można z niej na takich samych zasadach, jak mieszkańcy danego kraju, to znaczy tam, gdzie pacjenci pokrywają część kosztów leczenia, my także zapłacimy. Karta jest najczęściej wydawana od ręki, w standardowych przypadkach jej ważność to zaledwie dwa miesiące, więc warto dokładnie przemyśleć moment jej wyrabiania. Kraje w których obowiązuje EKUZ to:

Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Karta EKUZ wyrobienie

Przed wyjazdem warto wyrobić kartę EKUZ, aby korzystać z darmowej opieki medycznej zagranicą, foto:fotolia.com

Pozostałe kraje

Istnieje wiele krajów, do których Polacy chętnie wyjeżdżają, a które nie są objęte działaniem EKUZ. Wówczas bezwzględnie należy zatroszczyć się o dodatkowe ubezpieczenie. Pozwala ono na pokrycie wielu medycznych kosztów albo zwrot środków po powrocie do kraju. Ubezpieczenie podróżne można sprofilować pod konkretny typ wypoczynku, jaki nas interesuje. Mogą to być na przykład nieszczęśliwe wypadki powstałe z powodu uprawiania sportów ekstremalnych. Warto zaznaczyć, że prywatne ubezpieczenie zabezpiecza również koszt transportu medycznego do kraju, czego nie robi EKUZ, dlatego z oferty prywatnych firm warto skorzystać, nawet jeżeli celem podróży jest tylko Unia Europejska. Wybierając odpowiednie ubezpieczenie należy sprawdzić wszystkie wykluczenia. Często nie obejmują one na przykład wybranych krajów, takich jak Stany Zjednoczone albo miejsc toczących się działań wojennych. Przy podróży do takich państw wybrać należy specjalną ofertę. Wyjeżdżając za pośrednictwem biura podróży, najczęściej ubezpieczenie zawarte jest w cenie wycieczki, ale wtedy dobrze zapoznać się ze szczegółami, by samodzielnie zdecydować, czy dodatkowy pakiet jest potrzebny, czy wystarczy on tylko w zakresie podstawowym.

Ubezpieczenie obliczanie

Przezorny zawsze zabezpieczony – do tej starej maksymy aż chciałoby się dopisać ciąg dalszy – i ubezpieczony. Jest to niezbędny element każdego wyjazdu, dlatego do kwestii odpowiedniego zabezpieczenia trzeba podejść z należytą rozwagą.

Udostępnij na